Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2022 Yıllık Veri Raporu
2.1.2023
2022 Yılında Erkekler Tarafından 334 Kadın Öldürüldü, 245 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.

2022 Yıllık  Raporu*

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verisini kayıt altına alıyoruz. Geçen bu 12 yılda kadın cinayetlerinin azaldığı tek yıl İstanbul Sözleşmesi’ne imzanın atıldığı 2011 yılıdır.İstanbul Sözleşmesi hakkında tartışmalar başladığından bu yana kadın cinayetleri ve şüpheli ölümlerde artış yaşandı. İstanbul Sözleşmesiz geçirdiğimiz bu yılda da kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinde büyük bir artış gerçekleşti. İstanbul Sözleşmesi etkin olarak uygulandığında birçok kadının hayatta kaldığı bu kadar açıkken siyasi iktidar İstanbul Sözleşmesinden imza çekti. 

İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran bu kadın düşmanı zihniyet Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize kapatma davası açan zihniyetle aynıdır. Yıllardır süren mücadelemizle bu ülkede kadınların sesi olduk. Siyasi iktidar daha kadın cinayeti kavramını kabul etmezken bizler hem kadın cinayetlerini durdurmak hem de şüpheli kadın ölümlerinin aydınlatılması için mücadele ettik. İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuzca feshedilmesi, Derneğimize açılan bu hukuksuz dava, danıştayın verdiği hukuksuz İstanbul Sözleşmesi kararı hepsinin karşısında dimdik ve daha güçlü duruyoruz. Biz kadınlar birbirimizden güç alıyoruz ve kadınların karşısında duran hiçbir yapı bizden daha güçlü olamaz! Tüm yıl boyunca adliyelerde, meydanlarda mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Yılın son ayında ise İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını isteyen İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken Kadir İstekli ile evlendirdiği ve H.K.G’nin yıllarca süren cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. H.K.G., bir radyo programından edindiği bilgilerle yaşadıklarının bir istismar olduğunu öğrendi ve tüm engellemelere rağmen hakları için mücadele etmeye başladı. Bu durum kadınların mücadelesinin ne denli hayati bir öneme sahip olduğunun göstergesidir. Peki çocuk istismarını önlemesi gerekenler ne yaptı? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetin “siyaset üstü” bir mesele olduğunu iddia ederek ihmallerinin ve yerine getiremedikleri sorumlulukların üstünü örtmeye çalıştı. Anayasa mahkemesi çocuk istismarında somut delil arayan yasa teklifinin iptali başvurusunu “oy birliğiyle” reddetti. Yetkililer Türkiye’nin taraf olduğu Lanzarote Sözleşmesi’ni uygulamıyor ve çocuklar, istismar karşısında devlet tarafından yalnız bırakılıyor.

AKP iktidarı “ailenin korunması” bahanesiyle hazırladığı, LGBTIQ+lara “sapkın” diyerek hedef gösteren bir anayasa değişikliği teklifini mecliste sundu. Bu değişiklik teklifi yalnızca kadın ve erkek olmak üzere iki farklı cinsiyetin evlilik birlikteliğini oluşturabileceğini ifade ediyor. Sene boyunca İstanbul, İzmir ve çeşitli illerde yapılan LGBTİQ+ karşıtı mitingler, trans kadınlara karşı işlenen nefret cinayetleri gibi birçok alanda LGBTİQ+lara ve haklarına saldırılar düzenlenmesine göz yuman siyasi iktidarı gördük. Toplumun gerisinde kalan, eşitsizliğe uğrayan kesimleri görmezden gelen, meşruiyetini kaybetmiş bir iktidar anayasa yapamaz. Toplumun özneleriyle, beraber tartışarak; eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasayı biz yapacağız. 

2022 yılında tüm ülkenin en önemli gündemi ekonomik krizdi. Özellikle yılın ilk çeyreğinde ülkenin dört bir yanında işçi direnişleri gerçekleşti, gerçekleşmeye de devam ediyor. Kurdaki artış ve başta temel ihtiyaçlar olmak üzere peş peşe gelen zamlar nedeniyle vatandaş geçinemiyor. Asgari ücrete yapılan zamların da ürünlere yapılan zamlar karşında hiçbir değerinin kalmadığını görüyoruz. Yine de açlık sınırının 7.785 TL; yoksulluk sınırının 25.365 TL olduğu dönemde hükümet, açıkladığı 8.506 TL’lik asgari ücretle övünüyor. Kadınlar tüm bu yoksulluğun yanında bir de şiddetle mücadele ediyor. Ne hükümetin ekonomik krizi sırtımıza yüklemesini ne de erkek şiddetini önleyici politika geliştirilmemesini kabul etmiyoruz. Tüm bunlar üzerine Şubat ayında Kadıköy’de ve İzmir’de “Ekonomik Krize Karşı Danslı Protesto”muzu gerçekleştirdik. Fakat İstanbul’da, ekonomik krizin simgesi haline gelen boş tencerelerimizin “yaralayıcı alet” olması bahanesiyle polis tarafından alana girmemiz engellendi. Tüm eşitsizlikleri yıkana kadar mücadeleden geri durmayacağız.

 

Bu yıl iktidarın her alanda baskılarıyla karşılaştık. Festivallerin yasaklandığı, müziğin kadın bedeni ve kıyafetleri üzerinden yasaklanmaya çalışıldığı, “dezenformasyon” adı altında sansür yasasının çıkarıldığı, toplanma özgürlüğü ifade özgürlüğü gibi anayasal haklarımızın engellenmeye çalışıldığı bir yıl oldu. Aynı zamanda bizim için adliyelerde, meydanlarda, sokaklarda mücadele dolu bir yıl oldu. Tüm baskılara rağmen, mücadeleden geri durmayacağız. Kadın cinayetlerini durduracağız!

 

Bu yıl, derlediğimiz verilerden ortaya çıkan önemli sonuçları paylaşıyoruz:


2022 yılında 23 kadın öldürüldüğü anda fail hakkında tedbir kararları olmasına rağmen korunmadı. Öldürüldüğünde tedbir kararı olan kadınların %50’si boşanma aşamasında olduğu erkekler tarafından öldürüldü. Kadınlar hayatlarına dair karar aldıkları için şiddete uğruyorlar. Kadınlar şiddet görmemek, öldürülmemek için haklarını bilerek koruma kanunu 6284’e başvurmaya devam ediyorlar. Korunmak için yetkililere başvurduğunda ise korunmuyorlar. Katili 35 kez şikayet etmiş olmasına rağmen devlet Beyza Doğan’ı korumadı. Korona olduğu için yeni uzaklaştırma başvurusuna imza atmaya gidemeyen Gülbahar Kaya uzaklaştırma kararı bittiği gün öldürüldü. Hülya Şellavcı, uzaklaştırma kararına uymayan fail için zorlama hapsi talep etti, zorlama hapsi kararı Hülya’nın ölümünden sonra verildi. Tedbir kararlarını ihlal eden faillere gerekli işlemleri yapmayanların, bu kararları sadece bir kağıt parçasından ibaret sayanların ihmalleri yıl boyunca kadınların hayatına mal oldu. Cezasızlık politikası boyut değiştirerek faillerin yakalanmadığı bir şekle büründü. Cezasızlık, kadın cinayetlerinin önünü açtı adeta katillerin sırtını sıvazladı. Öyle ki defalarca şikayette bulunan ve hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen öldürülen Ezgi Zerkin’i korumayan devlet, katili de hala bulamadı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak başta İzmir olmak üzere ülkenin dört bir yanında afişler asıp Ezgi’nin katilini aradık. Kadına şiddette sıfır tolerans demeçleri verip tam tersi hareket edenlere rağmen mücadelemizle 6284’ü tam ve etkin uygulatacağız, şiddetsiz yaşayacağız.

 

Bu yıl 34 olayda kadınların yanında yakınları da öldürüldü, 24 olayda ise kadının yakınları yaralandı. Kadınlar öldürülürken, buna engel olmak isteyen yakınları da hedef alınıyor. Faillere bu cesareti veren, kadınları korumayan her bir yetkiliye karşı da mücadelemiz devam edecek.

 

Verilerimize göre bu yıl yaşanan kadın cinayetlerinden %14’ünde faillerin adli sicili kayıtlarının olduğunu görüyoruz. Bu oran geçen yıl ise %9’du. İktidarın ‘kadına yönelik şiddete sıfır tolerans’ sözünün ne kadar altı boş bir vaatten ibaret olduğu apaçık ortada. Yine verilerimize göre 2022 yılında adli sicil kaydı olan faillerin %60’ı ateşli silahla kadınları öldürmüştür. Bu veriler, adli sistemde cinsiyetçi tutumların varlığını, kadınların haklarının ve güvenliklerinin önemsenmediğini göstermektedir. Suç kaydı olan, cezaevinden izinli çıkan, eski mahkum gibi adli sicil kaydı olan kişiler yasal yoldan dahi ateşli silaha erişim sağlayabiliyor. Bireysel silahlanmanın yasal düzenlemeler ve yönetmeliklerle kolaylaştırılması, kadınların yaşama hakkının elinden alınmasının önünü açıyor. Kadınları koruması ve yaşatması gereken kanun yapıcılar, faillerin silahlanmasını destekliyor. 

İllere göre 2022 yılı kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

 

 

Her biri birer yaşam olan Aralık ayında öldürülen kadınların isimlerini sizinle paylaşmak isteriz: 

 

KADIN CİNAYETLERİ

Melike Arıbaş

Zübeyda Tıraş

Kıymet Budak

İclal Şimşek

Nesibe Alas

Bahar Hezer

Selver Bulut

Esma Nur Bakan

Tuba Kul

Hülya Tortop

Vasfiye Çelikok

Gisela Uysal

Kevser El Salih

Nuran Fırat

Pelin Ceylan

Tülay Güçevin

Gülcan Atar

Merve Elhamed

Evin Ç.

Ayşenur Çolakoğlu

Galina Trofimova

Mutlu Menekşe

     
         

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Şevval Gazel Bulut

Duygu Unutmaz

Elif Emeksiz

Beyza Sarı

Meral Ç.

Fatma Abdullah

M. J.

Mira A.

İrem Polat

Sabina Sadıkova

Gökçe Ergen

Reyhan Şubaşı

Ceren D.

Güneş Bacı

Hürü Çetin

Elena Makhankova

Mumine Basim M.

*

*

 

 

Aralık ayında öldürülen 22 kadının 6’sı evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 3’ü babası, 1’i oğlu, 1’i akrabası, ve 1’i kardeşi  tarafından öldürülmüştür. 2 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilememiştir.

 

Kadınların 14’ü evinde, 4’ü sokak ortasında, 1’i işyerinde, 1’i arazi ortasında, 1’i tören salonunda ve 1’i restoranda öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 63’ü evlerinde öldürüldü. 

 

12’si ateşli silahlarla, 6’sı kesici aletle, 2’si boğularak, 1’i darp edilerek ve 1’i otomobille ezilerek öldürüldü. 

 

2022 yılında kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

 

2022 yılında öldürülen 334 kadının 154’ü evli olduğu erkek, 35’i birlikte olduğu erkek, 27’si eskiden birlikte olduğu erkek, 26’sı akrabası, 19’u eskiden evli olduğu erkek, 19’u tanıdık birisi, 17’si babası, 10’u oğlu, 6’sı kardeşi, 4’ü tanımadığı biri, 1’i kendisini bir süredir takip eden erkek, 1’i hastası, 1’i işvereni, 1’i üvey babası tarafından öldürüldü. 13 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilememiştir.

 

2022 yılında kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü

 

Kadınların 209’u evinde, 46’sı sokak ortasında, 16’sı iş yerinde, 10’u arabada, 10’u arazide, 8’i kamusal alanda, 6’sı ıssız yerde, 4’ü otelde, 4’ü su ve kenarında, 2’si yol kenarında, 1’i rüzgar türbinlerinin yanında, 1’i apartman girişinde, 1’i kafede, 1’i eğlence mekanında öldürülmüştür. 15’inin öldürüldüğü yer tespit edilememiştir. Bu yıl öldürülen kadınların yüzde 63’ü evlerinde öldürüldü. 

 

2022 yılında kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü

 

182’si ateşli silahlarla, 90’ı kesici aletle, 26’sı boğularak, 18’i darp edilerek, 5’i yüksekten atılarak, 2’si kimyasal madde ile, 2’si yakılarak, 1’i otomobille ezilerek, 1’i bilinçli kaza yaptırılarak öldürülmüştür. 7 kadının hangi silahla öldürüldüğü tespit edilemedi.

 

2022 yılında kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

 

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 58’i bir işyerinde çalışıyor, 14’ü bir yerde çalışmıyor ve 262 kadının ise çalışma durumu bilinememektedir.

 

6284 ve sonuçları

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir. 

 

Şebnem Köker'in bir pansiyonun üçüncü katından şüpheli bir şekilde düşerek ölmesine ilişkin görülen davada, müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Timuçin Bayhan beraat etti. 

 

Anayasa Mahkemesi boşandığı Vedat Atik tarafından öldürülen Serpil Erfındık’a yönelik yeterli önleyici ve koruyucu tedbirler alınmadığı gerekçesiyle ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanmasına karar verdi. AYM bu emsal kararla ilk kez bir kadın cinayetinde devleti sorumlu tutan bir karara imza atmış oldu.

 

23 kez şikayette bulunmasına rağmen Ayşe Tuba Arslan'ı öldüren faile ilk istinaf incelemesinde "haksız tahrik" ile cezasının 24 yıla düşürülmesinin ardından Yargıtay'ın bozma kararı sonrası yeniden yapılan duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

 

İzmir’de gerçekleşen HDP İzmir İl Binasına silahlı saldırı düzenleyerek Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’e yargılandığı davada ‘Tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

 

Tanıdığı erkek tarafından öldürülen Aylin Sözer’in dosyasında faile hiçbir indirim uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca yağma ve mala zarar verme suçlarından hapis cezası verildi.

 

2022 yılında öldürülen kadınların 293’ünün koruma kararının olup olmadığı bilinmiyor. Öldürülen 334 kadından en az, 23 kadının uzaklaştırma veya koruma kararı olduğu, 25 kadının polis veya savcılık şikayeti olduğu; ayrıca öldürülen kadınlardan 48’inin boşanma aşamasında olduğu biliniyor.

 

İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6824’ün tam ve etkin uygulanmasının kadınlar için ne kadar hayati olduğunu tüm bu örnekler göstermektedir. Kadınların etkin korunması için tedbir kararları uygulanmalı, süreç takip edilmeli, devletin tüm birimleri kadınların haklarını korumalı ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri cezasız kalmamalıdır. 

 

Şüpheli kadın ölümleri derhal aydınlatılmalıdır

Bir süredir raporlarımızda da açıkladığımız gibi intihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir. Kadınların öldürülüp öldürülmediği, gerçekten kaza ile mi öldükleri, kadınların toplumsal cinsiyet temelli öldürülüp öldürülmediği (kadın cinayeti olup olmadığı), intihar edip etmedikleri veya intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması gerekmektedir.

 

Siirt’te işyerinde çıkan yangın nedeniyle 21 yaşındaki Reyhan Subaşı, hayatını kaybetti. Olayla ilgili "taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan M.İ, F.K. ve Ş.K. gözaltına alındı.

 

İstanbul’da TIR’ın çarptığı arabada üzeri örtülü bir kadın cesedi bulundu.

 

Ağrı’da 40 yaşındaki Güneş Bacı, şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Güneş’in evli olduğu erkek tarafından sistematik olarak şiddete maruz kaldığı, olay günü de şiddete uğradığı öğrenildi.

 

İstanbul’da 19 yaşındaki Duygu Unutmaz, birlikte olduğu Muhammet Yusug Tekin ile birlikte ölü bulundu. Alınan ifadelerden Muhammet Yusug Tekin’in Duygu ile bir araya geldiği gece yanında silah olduğu öğrenildi. 

 

Çorum’da 29 yaşındaki Mumine Basim M.’nin elektrikli sacdan elektrik akımına kapılarak ölümü şüpheli bulundu. Evde 2 çocuğunun yanında ölü bulunan Mumine Basim’in evli olduğu S. A. M. cenazeye katılmaması ve şüpheli davranışları nedeniyle tutuklandı.

 

İstanbul’da Meral Ç. evinin balkonundan düşerek şüpheli şekilde öldü. Olayın hemen öncesinde evli olduğu kişi ile tartıştığı iddia edildi.

 

Denizli’de 15 yaşındaki Gökçe Ergen viyadük altında ölü olarak bulundu. 

 

Antalya'da boş bir arazide 30-35 yaşlarında kadın cesedi bulundu. 

 

Iğdır’da 22 yaşındaki bir çocuk annesi Sabina Sadıkova bir apartmanın dördüncü katından düşerek öldü. Çevredekiler olaydan önce kadının evinde bağrışmaların olduğu belirtti. 

 

2022 yılında öğrendiğimiz 245 kadının şüpheli ölümleri bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Yapılacak şey bellidir; 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tüm kurum ve kuruluşlarla beraber etkin ve bütünlüklü uygulanmalıdır. Şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmaları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hızlıca sonuçlandırılmalıdır. 

 

2022 yılında çok şeyin üstesinden geldik, her alanda mücadeleye devam ettik. Yaşasın Kadınlar:

 

Ülkenin Dört Bir Yanında Meydanlardayız 

İstanbul ve pek çok ilde çoğulcu bir zeminde eylemlerimiz sürdü. Hükümetin engelleri de sürdü. Kaymakam kararıyla hukuksuz bir şekilde eylemlerimiz engellenmeye çalışıldı, tencerelerimiz tavalarımız yaralayıcı alet sayıldı. Tüm bunlara rağmen bütün yıl boyunca yine meydanlarda olmaya devam ettik. Kadın Meclisleri ve LGBTİQ+ Meclisleri özneleriyle, eşitlikçi feminizmi anlatmaya devam ederek eşitsizliğe maruz kalan herkes için mücadele edeceğiz.

 

Adliyelerdeyiz

Bu yıl yine takip ettiğimiz tüm davalarda adliye salonlarındaydık. Bu yıl en az 167 dosyada öldürülen kadınların ailelerinin, şiddete uğrayan kadınların yanında davalarını takip ettik. Bunlarla birlikte bu yıl, bize karşı açılan hukuksuz dava için de Çağlayan Adliyesi’ndeydik. Yıllardır birlikte mücadele verdiğimiz öldürülen kadınların aileleri ve şiddete uğrayan kadınlar bu kez bizim için oradalardı. Her bir failin gerekli cezayı alması için adliyeleri doldurmaya devam edeceğiz. Öldürülen kadınların aileleri ve şiddete uğrayan hiçbir kadın asla yalnız yürümeyecek. Hukuksuz davalar bizi durduramaz, biz kadın cinayetlerini durduracağız! 

   

İş yerlerinde, Okullarda, Kampüslerdeyiz

Bu yıl da İşçi Kadın Meclisileri ve Üniversite Kadın Meclisleriyle tüm meydanlarda omuz omuzaydık. Siyasi iktidarın üniversitelerde YÖK ve kayyım rektörler üzerinden baskı politikalarını arttırması, niteliksiz ve bilimsellikten uzak eğitim genç kadınların gündemindeydi. Bunlarla birlikte genç kadınlar, üniversitelerde, sokaklarda mücadeleye, birçok üniversitede örgütlenmeye devam ediyorlar.

2022 yılı, Ocak ayında işçilerin başlattığı direnişlerle başladı. Trendyol, Yemeksepeti, Darinda Çorap İşçileri, Farplas İşçileri, Pas South İşçileri ve daha birçok fabrikada, işyerinde işçiler hakları için mücadele verdi. Grev dalgası tüm yıla yayıldı. Bu direnişlerde kadınlar en ön saflarda yer aldı. Biz de İşçi Kadın Meclisleri olarak, işçilerin mücadelelerinde asla yalnız yürümeyeceklerini söyleyerek, haklarını arayan işçilerle birlikteydik. İktidarının saldırıları artarken, 2022 yılında mücadele ile dolu bir yıl olarak geride kaldı. Tüm işçilerin haklarını alması için mücadelemiz sürecek. 

 

Uluslararası Kadın Mücadelesi

İran’da Mahsa Amini’nin ahlâk polisi tarafından öldürülmesinin ardından İran’da başta kadınların ve tüm toplumun Molla Rejimine karşı mücadelesi başladı ve devam ediyor. Tüm dünyada kadınlar saçlarını keserek İran’daki kadın hareketine destek verdi. Saçlardan oluşan bayrak İran’daki kadın mücadelesinin simgesi haline geldi. 

 

ABD Yüksek mahkemesi ülkede 50 yıldır yürürlükte olan kadına kürtaj hakkı veren 1973 tarihli “Roe v. Wade” kararını bozdu. Alınan yeni kararla birlikte ülkedeki eyaletler kürtajı kısıtlama, yasaklama ve suç sayma hakkına sahip oldu. Bu karar üzerine Amerika’daki kadınlar sokaklara çıktı ve kararı protesto etti.

 

Aralık ayında öldürülen 22  kadının yaşam mücadelesi hikayeleri

15 yaşındaki Melike Arıbaş, Aksaray’da eskiden birlikte olduğu 22 yaşındaki Muhammet Kılıç tarafından ateşli silahla başından vurularak öldürüldü. Failin, Melike’yi “ailesinin kendisini istememesi” bahanesiyle öldürdüğü öğrenildi.

Şanlıurfa’da 26 yaşındaki inşaat mühendisi Bahar Hezer, 24 yaşındaki erkek kardeşi Yekta Hezer tarafından yolda yürürken pompalı tüfekle vurularak öldürüldü.

Bartın’da 38 yaşındaki Vasfiye Çelikok, evli olduğu Aslan Çelikok tarafından 20 defa bıçaklanarak öldürüldü. Vasfiye’nin faille bir süredir ayrı yaşadığı ve fail tarafından sürekli tehdit edildiği öğrenildi.

Ankara’da 24 yaşındaki 2 çocuk annesi Tülay Güçevin otomobille üzerinden geçilerek öldürüldü. Evli olduğu erkekten birkaç ay önce boşanan Tülay’ın vücudunda darp izlerinin de bulunduğu öğrenildi. Otomobilinde kan izleri bulunan Celalettin Sefa Durukan tutuklandı.

Hakkari’de yaşayan Evin Ç., evli olduğu Seyfettin Ç. tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Failin “aldatılma” bahanesiyle cinayeti işlediği ve sonrasında intihar ettiği öğrenildi.   

Şanlıurfa’da yaşayan 30 yaşındaki 5 çocuk annesi Nesibe Alas, Ocak ayında evinde ölü olarak bulunmuştu. 11 ay sonra, Nesibe’yi ateşli silahla vurarak öldüren akrabası Sinan Alas tutuklandı.

Antalya’da 61 yaşındaki Zübeyde Tıraş bilinmeyen bir sebeple tartıştığı oğlu Yusuf E. T. tarafından boğazına bıçak saplanarak evinde öldürüldü.

Isparta’da 48 yaşındaki hemşire Selver Bulut evli olduğu Mustafa Bulut tarafından tüfekle evinde vurularak öldürüldü.

Balıkesir’de 66 yaşındaki Gisela Uysal eskiden birlikte olduğu Süleyman Karaaslan tarafından ateşli silahla başından vurularak öldürüldü. Gisela Uysal’ın yakınlarına “Çok büyük tehdit ediliyorum, huzursuzum.” dediği öne sürüldü.

Diyarbakır’da 21 yaşındaki Gülcan Atar M.Ş.D tarafından tabancayla öldürüldü. Hastane 10 günlük yaşam yavaşı veren Gülcan Atar kurtarılamadı. M.Ş.D’nin evli olduğu kadını, Gülcan Atar’ın kayınbiraderinden kıskandığı için yaşadıkları mahalleye gittiği ve Gülcan Atar’ı öldürdüğü iddia edildi.

Eskişehir’de 21 yaşındaki Ayşenur Çolakoğlu birlikte olduğu iddia edilen Hasan Fakıoğlu Tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail Hasan Fakıoğlu gözaltına alındı ve olayla ilgisi olan M.F. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Denizli’de 35 yaşındaki hemşire Hülya Tortop evli olduğu erkek Murat Tortop tarafından üç çocuğunun önünde bıçaklayarak öldürdü.  Fail gözaltına alındı.

Kocaeli’de 29 yaşındaki Esma Nur Bakan, 5 yıl önce boşandığı Levent Yelege tarafından yeniden evlenmesi bahanesiyle öldürüldü. Esma’nın evli olduğu erkeği de vurarak yaraladı.

Kocaeli’de 35 yaşındaki 2 çocuk annesi Kıymet Budak, bir kafenin bahçesinde evli olduğu M. B. tarafından ateşli silahla öldürüldü.

 

Konya’da 17 yaşında Kevser El Salih ve 15 yaşındaki Merve Elhamed babaları Yusuf Elhamed tarafından namus bahanesiyle ateşli silahla öldürüldü. Kevser’in evli ve 2 çocuk annesi olduğu öğrenildi. 

 

İstanbul’da 2 çocuk annesi 40 yaşındaki öğretmen ve astrolog Galina Trofimova, evde ölü bulundu. Soruşturma sırasında Galina’nın birlikte olduğu Armin Asgari’ye ulaşılmaya çalışıldı. Bunun üzerine Armin’in Galina’yı boğarak öldürdüğü, olaydan sonra Galina’nın çocuklarına “Anneniz uyuyor.” diyerek onları otele yerleştirdiği ve kendisinin de Amerika’ya gittiği öğrenildi. Galina’nın evindeki değerli eşyaların da çalındığı tespit edildi.

 

Ankara’da 47 yaşındaki 3 çocuk annesi Pelin Ceylan, eskiden evli olduğu Mehmet Eroğlu tarafından sokak ortasında ateşli silahla yaralandı. 12 gün sonra hayatını kaybetti. Pelin’in failden korunmak için kendisinin ve 11 yaşındaki kızının kimliğini ve adresini değiştirdiği öğrenildi. Failin ise aile içi şiddet ve uyuşturucu nedeniyle cezaevinde olduğu fakat pandemi nedeniyle denetimli serbestlikten yararlanarak çıktığı öğrenildi.

 

Diyarbakır’da 19 yaşındaki İclal Şimşek, hayatına dair karar aldığı bahanesiyle babası Kadri Koyun tarafından boğularak öldürüldü. Failin İclal’i öldürdükten sonra uyuyormuş gibi gösterip ailesiyle birlikte akrabasının evine gittiği öğrenildi. 

 

İzmir’de yaşayan 22 yaşındaki Tuba Kul, birlikte olduğu Caner G. tarafından çalıştığı eğlence mekanından ayrılmaması bahanesiyle ateşli silahla öldürüldü. Failin Tuba’yı vurduktan sonra defalarca bıçakladığı öğrenildi.

 

İzmir’de yaşayan 2 çocuk annesi 36 yaşındaki Nuran Fırat, evli olduğu Ahmet Fırat tarafından sokak kedilerine baktığı bahanesiyle bıçaklanarak öldürüldü.

 

Manisa’da 48 yaşındaki Mutlu Menekşe, dini nikahla birlikte yaşadığı Necati Akpınar tarafından başına sert bir cisimle vurularak öldürüldü. Failin daha önce 2 kadını daha öldürdüğü ve 2 yıl önce pandemi tedbirleri kapsamında şartlı tahliye edildiği öğrenildi.

 

 

 

 

 

*Raporumuz: Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Bizler, basına yansıyan haberleri ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Kadın Cinayeti raporumuzu Femicide kavramına göre ele alıyor, bir araya getiriyor ve değerlendiriyoruz. Yani Femicide kavramına göre; “embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.” 
24.12.2022

Eşitlikçi, Özgürlükçü, Demokratik Bir Anayasayı Ancak Biz Yaparız