2013 Nisan ayı kadın cinayeti gerçekleri
9.8.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak nisan ayında işlenen kadın cinayetlerini açıklıyoruz.

Kadın cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak medyaya yansıyan kadın cinayetlerine dayanarak hazırladığımız 2013 Nisan ayında öldürülen kadın kardeşlerimizi açıklıyoruz. Sadece Nisan ayında tam 27 kadın kardeşimiz cinayetlere kurban gitti. Bizler bir kez daha gördük ki kadınlar, kendi hayatlarına karar vermek istedikleri için öldürülüyorlar. Erkek egemen sistem kadını yasalarıyla korumazken, erkekler kadınların kendi hayatlarına karar vermelerine dahi tahammül edemeyerek kadınların yaşamlarına son veriyorlar.

 

Nisan ayında kadın cinayetleri arttı

Kadınları hala etkin olarak korumayan devlet, kadınların ölümüne seyirci kalmaya devam ediyor. 2013 yılının ilk üç ayında 47 kadın öldürülmüşken, nisan ayında 27 kadın kardeşimiz öldürüldü. 29 Nisan günü öldürülen kadın kardeşimiz Hatice Çıvkınoğlu, 3 ay önce şikayetçi olduğu Ziyaettin Kaya tarafından öldürüldü. İfade alıp serbest bırakan polis, Hatice kardeşimizin ölümüne sebep oldu.

 

Kadınların korunması için daha kaç kadın kardeşimizin ölmesi gerekiyor ? Kadın cinayetlerini durdurmak için tüm yetki ve imkanlar devletin elindedir. Bu yüzden hükümet görevini yaparak kadın cinayetlerini durdurmak için harekete geçmelidir.

 

23 bin polisten biri, bir kadın kardeşimizi korumadı

1 Mayıs günü polis ordusunun emekçilere yaptığı saldırının ardından, bizler gördük ki devletin görev yapacak polisi var. Kadın kardeşlerimizi polis yok diyerek korumayan devlet, nisan ayında korumadığı için öldürülen 27 kadının hesabını nasıl verecek ?

AKP korumadığı hiçbir kadının ölümünün hesabını veremez. Kadınları koruyacak etkin yasalar çıkarmadıkça ve kadın katillerine ağır ceza vermedikçe de öldürülen kadınların hesabını veremeyecektir.

 

Kadınlar ayrılmak istediği için öldürüldü

Nisan ayında öldürülen 27 kadın kardeşimizin %25,9'u eşinden ya da sevgilisinden ayrılmak istediği için öldürüldü.

Öldürülen 27 kadın kardeşimizden %7,4'ü ise bir erkeği reddettiği için öldürüldü.

 

Kadınlar ateşli silahla öldürülüyor

Nisan ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin %51,86'sı ateşli silahlarla öldürülürken, %37,4'ü kesici aletlerle öldürüldü.

 

Erkekler kadınları bırakmıyor

Nisan ayı cinayetlerinden %44,44'ü kendi hayatlarına karar vermek istedikleri için kocaları tarafından öldürüldüler.

Kadınların %11,12'si eski eşleri tarafından öldürülürken, %7,4'ü eski sevgilileri tarafından öldürüldü.

 

2013 Nisan ayı kadın cinayetleri gerçekleri

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak basına yansıyan kadın cinayetlerinden derleyerek oluşturduğumuz "kadın cinayetleri gerçeklerini" indirmek için tıklayınız.

 

İşlenen kadın cinayetlerinin açıklamalı hali için tıklayınız.