2013 Mayıs ayı kadın cinayeti gerçekleri
9.8.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak mayıs ayında işlenen kadın cinayetlerini açıklıyoruz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak mayıs ayında medyaya yansıyan kadın cinayeti haberlerine dayanarak düzenlediğimiz kadın cinayeti verilerini açıklıyoruz. 2013 yılının mayıs ayında 16 kadın kardeşimizin erkekler tarafından sonlandırıldı. 16 kadın kardeşimizin 3’ü koruma altındayken öldürüldü.

2013 yılının ilk üç ayında 47, nisan ayında ise 27 kadın kardeşimiz öldürüldü.

Kadınlar öldürülüyor, devlet susuyor

Erkek egemen sistem kadını yasalarıyla korumazken, erkekler kadınların kendi hayatlarına karar vermelerine dahi tahammül edemeyerek kadınların yaşamlarına son veriyorlar.

Ülkede her gün kadınlar öldürülürken AKP hükümeti kadınları korumamaya ve kadın katillerine indirimler vermeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kadın cinayetlerinin sebebini “meydanın kadın cinayetlerini manşetlerden vererek abartmasına” ve “erkeklerin alkol yüzünden cinayet işlemesine” bağlayarak kadın cinayetlerinin üstünü örtmeye çalışsa da kadınların kendi hayatlarına karar vermek istediklerinde, şiddete boyun eğmediklerinde öldürüldükleri gerçeği ortadadır.

Kadın katillerine indirim verilmeyeceği yönünde açıklama yapan ancak Naciye Kalyoncu kardeşimizin katiline en üst sınırdan indirim verilmesini istedi. Kadın katillerine caydırıcı cezalar verilmediği için erkekler kadınları öldürmeye devam ediyor.

Halka saldıran on binlerce polis, bir kadını korumuyor

28 Mayıs’ta başlayan Gezi Parkı direnişinin büyüyerek tüm ülkede bir halk ayaklanmasına dönüşmesi üzerine AKP hükümeti on binlerce polisle halka saldırdı. On binlerce polis, ülkenin dört bir yanında halka saldırmak için seferber edildi.

Devlet ‘kadınları koruyacak polisimiz yok’ derken, Gezi Parkı direnişi sırasında tüm ülke on binlerce polisi görev başında gördü. Mayıs ayında öldürülen 16 kadın kardeşimizden 3’ü korunmadığı için cinayete kurban gitti.

Kadınlar boşanmak istedikleri için öldürüldü

Mayıs ayında öldürülen kadın kardeşlerimiz %31,25’i eşinden ya da sevgilisinden ayrılmak, eşinden boşanmak istediği için öldürüldü. Mayıs ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin %25’i kendi hayatına dair karar vermek istediği, %12,5’i bir erkeği reddettiği, %6,25’i kıskançlık ve %6,25’i ekonomik sebepler nedeniyle öldürüldü.

Kadınlar ateşli silahlarla öldürüldü

Mayıs ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin %50’si ateşli silahlarla, %43,75’i kesici aletlerle, %6,25’i boğularak öldürüldü.

Kadınlar en yakınlarındaki tarafından öldürülüyorlar

Mayıs ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin %25’i eşi, %18,75’i sevgilisi, %18,75’i tanıdığı bir erkek, 12,5’i eski sevgilisi, %6,25’i eski eşi, %6,25’i oğlu, %6,25’i kardeşi, %6,25’i de akrabası tarafından öldürüldü.

Devletten kadın cinayeti gerçeklerini öğrenmek istiyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 2012 yılında bilgi edinme yoluyla kadın cinayeti gerçeklerini öğrenmek için başvurduğumuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ‘elimizde veri yok’ şeklinde yanıt vermişti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in 20 Mayıs 2013 tarihinde son üç yıldaki kadın cinayeti verilerini açıklarken birlikte çalıştıklarını söylediği Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Jandarma'ya bilgi edinme yoluyla mayıs ayı kadın cinayetleriyle ilgili başvurduk. Platform olarak hazırladığımız kadın cinayetleri yalnızca medyaya yansıyan haberlerden oluşurken, başvurduğumuz resmi kaynaklardan alacağımız bilgiler kadın cinayeti gerçeklerini gösterecektir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav mayıs ayı kadın cinayetleri ile ilgili olarak şunları söyledi : 

2013 yılının ilk üç ayında 47, Nisan ayında ise 27, Mayıs ayında 16 kadın kardeşimiz erkek şiddetiyle öldürüldü. Ailelerinin ve hepimizin başı sağolsun.

Son ayda daha az kadın kardeşimizi kaybetmiş olmamız bir yönüyle sevindiricidir ve platform olarak kadınların korunması, 6284 sayılı kanunun uygulanması için verdiğimiz amansız mücadelenin bir sonucudur.

Bunun kanıtını ayrıca son dönemde bazı cinayet davalarında da gördük. Şöyle ki, platformumuzun takip ettiği davalarda indirim uygulanamaz iken, şu ya da bu şekilde bizimle ilişki kuramamış olan ailelerin tek başlarına takip ettikleri bazı davalarda indirim uygulamalarına devam edildiğini görüyoruz. Buradan tekrar bütün öldürülen kadın kardeşlerimizin ailelerine sesleniyor ve evlatlarının hakkı için mücadelemize davet ediyorum.

Bununla beraber Mayıs ayının bir başka özelliği, devletin bütün güvenlik olanaklarını hak arama mücadelelerini bastırmak için seferber ettiği bir ay olmasıydı. Helikopterler, TOMA’lar, plastik mermiler, gaz bombaları, çevik kuvvet ve en son Jandarma ordularını hiç bu kadar burnumuzun dibinde görmemiştik. Bu ortadayken nasıl oluyor da, aynı ay içinde koruma başvurusu olduğu halde kadın kardeşlerimiz korunamıyorlar? Platform olarak bu konuda başta Aile Bakanlığı olmak üzere, bütün yetkililerden açıklama ve mecliste olan bütün partilerden de bununla ilgili soru önergesi vermesini bekliyoruz. 

2013 mayıs ayı kadın cinayeti gerçekleri

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak basına yansıyan kadın cinayetlerinden derleyerek oluşturduğumuz "kadın cinayetleri gerçeklerini" indirmek için tıklayınız.

İşlenen kadın cinayetlerinin açıklamalı hali için tıklayınız.