2013 Ağustos ayı kadın cinayeti gerçekleri
3.10.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak ağustos ayında işlenen kadın cinayeti gerçeklerini açıklıyoruz.
2013 yılının ağustos ayında 26 kadın, uzakta değil, gözlerimizin önünde yaşamdan koparıldı. Kadınları korumayan ve kadın katillerine verdiği indirimlerle, kadın katillerine cüret katan devlet, ağustos ayında öldürülen 26 kadınla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Önceki aylara göre artış gösteren kadın cinayetlerinde kadınlara uygulanan şiddetin dozu da aynı derecede arttı. Şiddeti meşrulaştıran devlet, kadına yönelik şiddetin ve bununla doğrudan bağlantılı olan kadın cinayetlerinin önünü açmaya devam ediyor.

Devletin şiddeti, kadınları vuruyor
Gezi Direnişi ile birlikte halka yönelik saldırılarını günümüze kadar sürdüren AKP hükümetinin şiddeti meşrulaştıran politikalarının, toplumsal bir sorun olan kadın cinayetlerinin artışında yansımasını bir ayda 26 kadının öldürülmesiyle bir kez daha gördük.

Çilem Hülya Berkil, erkek arkadaşı tarafından yakılarak canice öldürüldü. Kadınları yakan erkek şiddetini görmezden gelmeye devam eden devlet, öldürülen kadınlar için adaleti sağlamak üzere hiçbir yaptırımda bulunmamayı da sürdürüyor.

Erkek arkadaşı tarafından öldürülen ve cesedi viyadükten atılan Esra Yalçın da öldürülen 26 kadından sadece biriydi. 

Polis kadını korumuyor, cinayete seyirci kalıyor
Polisin korumaması yüzünden her gün en az 1 kadın öldürülürken, hem polisin ihmalkarlığının hem de kadın cinayetlerinin ne seviyeye geldiğini gösteren acı bir olay yaşandı. Ağustos ayı içinde, Beyoğlu Polis Merkezi'ne 150 metre uzaklıkta, 27 yerinden bıçaklanarak sokak ortasında katledilen Beyaz Bal, kadın cinayetlerinin adeta aynası oldu. Kadınların polis tarafından korunmasının, kadınların yaşaması için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğu Beyaz Bal'ın ölümüyle bir kez daha su yüzüne çıktı.

Kadın cinayetleri toplumun kanayan yarası
1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, tam 10 önce boşandığı eşi tarafından öldürülen BDP Kadın Meclisi üyesi Nazliye Sancar, örgütlü bir kadının dahi eski eşi tarafından sokak ortasında nasıl öldürülebileceğini gösterdi.

3-5 çocuk tamam, ya 26 kadın ?
Kadınların işsizlik, eğitim, sağlık gibi hiçbir sorununa çözüm üretmezken, kadın  bedeni üzerinden her türlü politikayı yürüten AKP hükümeti bu siyasetini sürdürüyor. SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da "5 çocuk" diyerek AKP'nin kadın bedeni politikalarına destek verirken, akla gelen soru ise; "3-5 çocuk tamam ama öldürülen 26 kadın ne olacak."
 
Ağustos ayında boşanma katliamı
Ağustos ayında öldürülen kadınların %30’u boşanmak istediği için öldürüldü. Ağustos ayında kadınlar, %23’ü kıskançlık ve bir kadının kendi hayatına dair karar vermesi sebebi, %8’i ekonomik sebepler ve %4’ü de bir erkeği reddettiği için öldürüldü. Öldürülen kadınların %12’sinin ise öldürülme sebebi tespit edilemedi.
 
Kadınlar ateşli silahlarla öldürüldü
Ağustos öldürülen 26 kadının %57’si ateşli silahlarla vurularak öldürüldü. %20’si kesici aletlerle, %15’i darp edilerek ve %4’ü ise yakılarak öldürüldü. 
 
Kadınlar yine kocaları tarafından öldürüldü
Her ay olduğu gibi ağustos ayında da kadınlar kocaları tarafından öldürüldü. Ağustos ayında öldürülen 26 kadının %42’si kocaları tarafından öldürüldü. %15’i erkek arkadaşı, %11,5’i tanıdığı bir erkek, %8’i eski kocası, %7,5’i damadı, %4’ü abisi ve %4’ü tanımadığı biri tarafından öldürüldü. Ağustos ayında öldürülen kadınların %4’ü ise şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.
 
Kadın cinayetlerine son verin
Türkiye’de her geçen gün kadınlara yönelik erkek şiddeti artarken bununla birlikte kadın cinayetleri de artmaya devam ediyor. Kadın cinayetlerini görmezden gelen ve hatta yok sayan AKP hükümeti, ağustos ayında öldürülen 26 kadının hesabını yine veremeyecektir. Kadınlar katledilmeye devam ederken, tüm adalet mekanizmalarının kadın cinayetlerini durdurmak için seferber olması, ülkenin ve dünyanın kanayan yarası olan kadın cinayetlerinin durdurulması için geç kalınmış ancak atılması gereken bir adımdır.

Ağustos ayı kadın cinayeti gerçeklerini görmek için tıklayınız.

Ağustos ayı kadın cinayeti gerçeklerinin açıklamalı hali için tıklayınız.