2013 Eylül ayı kadın cinayetleri gerçekleri
18.10.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, eylül ayı kadın cinayetleri gerçeklerini açıkladı. Eylül ayında 18 kadın öldürüldü. Kadınların %28'i boşanmak istediği, %17'si kendi hayatına karar vermek istediği için öldürüldü.
Eylül ayında 18 kadın kardeşimizi daha kaybettik. Haftalardır yeni demokrasi paketi ile Türkiye’de pek çok şeyin değişeceğini iddia eden Başbakan’ın ne demokrasi paketinde kadınların adı vardı, ne de eylül ayı boyunca o kadar kadın ölürken gündeminde. 18 kadın kardeşimiz daha kendi hayatlarına karar vermek istediği için öldürülürken, AKP hükümeti kadın düşmanlığına devam etti. 

Devlet kadın düşmanlığını büyütmeye devam ediyor
Gezi Direnişi ile birlikte devlet şiddetinin meşrulaştırılması ile doğru orantılı olarak, kadına yönelik şiddet te artmaya devam ediyor. Eylül ayında öldürülen kadın kardeşlerimiz öldükten sonra bile işkenceye uğradı. Devlet eliyle yayılan kadın düşmanlığı, aylardır demokratik haklarını kullanmak isteyen kadınlara yönelik polisin tacizi ve şiddeti kadın katillerine de cesaret verdi. Öldürdükten sonra elleri kesilen, tecavüze uğrayan kadın kardeşlerimiz oldu eylül ayında. 

Devlet kadınları değil, kadın düşmanlarını korumaya devam ediyor
Kadınlara tecavüz eden polisler eylülde de salıverildi. Kadınları gözaltında taciz eden tek bir polis bile hala soruşturulmadı. Mahkemeler verdikleri indirim kararlarıyla kadın katillerini ödülendirmeye devam etti. Bu da yetmedi devlet kanalı TRT’de Ömer İnançer gibi kadın düşmanları bütün cürretiyle kadınların çalışmaması gerektiğini söyleyebildi. Kadınları koruması gereken devletin Başbakan’ı ise bu ay sadece küçük bir değişiklikle artık dört  çocuk istediğini ilan etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise serbest bırakılan polislerin ardından “polis güvenliğin teminatıdır” mesajları vererek "artık yeter" dedirtti.

Kadınları muhtaç etmek istedikleri kocaları öldürüyor
Eylül ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin %33’ü kocaları, %6’sı eski kocaları tarafından öldürüldü. Sadece %22’si katilini tanımıyordu. Sadece %22’sinin ölüm nedeni bilinmiyor.

Öldürülen 18 kadın kardeşimizin 13’ü ayrılmak, kendi hayatına karar vermek, şiddetsiz bir hayat yaşamak istediği için öldürüldü.

Tüm bu gerçeklere bakıldığında Fatma Şahin’in daha ne kadar susacağını merak ediyoruz.

Kadınlar sokakta
İstedğiniz kadar devlet televizyonlarınızda kadınlar çalışmamalı nağraları atın. İstediğiniz kadar polislerinizle kadınları taciz edin. İstediğiniz kadar katilleri, suçluları salıvermeye çalışın. Kadınlar susmayacak !

Eylül ayında her kaybettiğimiz kadın kardeşimiz için, her kadın düşmanı söylem için meydanları doldurduk. Kahraman polisinizin sindiremediği, yıldıramadığı kadınlar olarak bir kez daha haykırıyoruz: Kadın cinayetleri durdurulabilir, kadına yönelik şiddet önlenebilir. Siz istediğiniz kadar icraatlarınızla bu konuda hiç bir adım atmayacağınızı tekrar tekrar ortaya koymaya devam edin, mücademizin dalga dalga tüm meydanları sarmasını engelleyemeyeceksiniz. Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle, meydanları inançlı dolduran tüm kadın kardeşlerimizle kadın cinayetlerini durdurmak için geliyoruz. 

Platformumuzun verdiği mücadele gsteriyor ki kadın cinayetleri önlenebilir. Ağustos ayında 26 kadın kardeşimiz öldürülmüşken, eylül ayında 18 kadın kardeşimiz öldürüldü. Acımız ve öfkemiz her öldürülen kadın kardeimizle artmakta ancak geçtiğimiz aya göre hayata tutunabilen kadınların olduğunu gösteriyor. Bizler bu yüzden "kadın cinayetleri durdurulabilir" diyoruz ve kadın cinayetlerini gerilettiğimiz gibi durduracağız.

Eylül ayı kadın cinayeti gerçeklerini görmek için buraya tıklayınız.

Eylül ayı kadın cinayeti gerçeklerinin açıklamalı hali için buraya tıklayınız.

 

  • YAZAR
  • Editor