2013 Ekim ayı kadın cinayeti gerçekleri
1.1.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun basından takip ettiği haberler doğrultusunda edindiği verilere göre 2013 yılının Ekim ayında Türkiye'de 19 kadın cinayeti gerçekleşmiştir.

19 kadın kardeşimiz kıskançlık, boşanma, ayrılık ve ekonomik sebepler gerekçesiyle öldürülürken 2 kadın kardeşimiz de koruması olmasına rağmen göz göre göre hayatını kaybetmiştir.

Kadınlar yine kocaları tarafından öldürüldü
Her ay olduğu gibi Ekim ayında da kadınlar en çok kocaları tarafından öldürüldü. Ekim ayında öldürülen 19 kadının %37’si kocaları tarafından öldürüldü. %21’i erkek arkadaşı, %16’sı akrabası ve %11’i eski erkek arkadaşı,  %5’i tanıdığı bir erkek, %5’i eski kocası, %5’i oğlu tarafından öldürüldü.

O evlilikler içinde kadınlar ölüyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geçtiğimiz hafta evliliği teşvik etmek için yeni evlenen çiftlere 10 bin  lira kredi vereceğini müjde olarak açıkladı. Birkaç gün sonra evlenen üniversite öğrencilerinin kredi borçlarını sileceklerini açıkladılar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bugün yaptığı  açıklamada ise Adalet Bakanlığı ortak bir proje yürüterek yılda 20 bin evliliği kurtarmayı hedeflediklerini söyledi. Üstüste gelen bu açıklamalar hükümetin aile kurumunu ne pahasına olursa olsun koruyacağını gösteriyor.

Kadınların işsizlik, eğitim, sağlık gibi sorunlarına çözüm üretmeyerek, kadın bedeni üzerinden politika üreten AKP Hükümeti bütün imkanlarını yeni evliliklerin kurulması ya da sonlandırılmaması için seferber ediyorken o aileler içerisinde boşanmak isteyen kadınları göremiyor, görmüyorlar.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e soruyoruz; bu imkanları kadınların öldürülmemesi için ne zaman seferber edeceksin?

Kadınlar koruma altındayken öldürülüyor
İçişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, 1 Ocak ile 31 Ekim 2013 tarihleri arasında ülke çapında meydana gelen aile içi şiddet olaylarını bir raporda topladığını ifade  etti. Basında yer alan rapora göre, 10 aylık dönemde aile içi şiddet olaylarında 73’ü kadın öldürülmüş. Öldürülen 73 kadından 11 kadın hakkında ise 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında tedbir kararı olduğu anlaşılmış. Koruma altındaki kadınların öldürülmesi, çağrı üzerine koruma ve güvenlik butonlu tedbirlerin tartışılmasına neden olmuş.

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak her yaptığımız açıklamada, her adliye önüne gittiğimizde çağrı üzerine korumanın kadınların hayatta kalması için yetersiz olduğunu ifade ediyoruz. İç İşleri Bakanı Muammer Güler’e soruyoruz; Taksim Meydanı’nı korumak için görevlendirdiğin on binlerce polisi ne zaman kadınların öldürülmemesi için görevlendireceksin?

İç İşleri Bakanlığı’nın verileri gerçeği yansıtmıyor
Geçtiğimiz sene Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na, Adalet Bakanlığı’na ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bilgi edinme yoluyla yaptığımız ısrarlı başvurular sonucunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2012 yılında 155 kadının aile içi şiddet olaylarında öldüğünü söyleyerek verileri açıklamak zorunda kalmıştı. Ancak bizim basından ve öldürülen kadın kardeşlerimizin bize ulaşan ailelerinden aldığımız veriler doğrultusunda ulaştığımız kadın cinayeti sayısı 210 idi. O dönemde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın aile dışında öldürülen kadınları saymadığını söylemiş, öldürülen kadınların sizin için hiç önemi yok mu diye hesap sormuştuk.

Aynı şekilde İçişleri Bakanlığı’nın 2013 yılı için açıkladığı verilere bakarak verilerin yalnızca aile içi şiddet olaylarıyla sınırlı olduğunu görüyoruz.  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 1 Ocak ile 31 Ekim 2013 tarihleri arasında 189 kadın kardeşimiz hayatını kaybetmiştir.

AKP Hükümeti yalnızca aile içinde öldürülen kadınları değil Uşak’ta bebeğini emzirirken boşandığı kocası tarafından öldürülen Hatice Palta’yı da, Diyarbakır’da henüz 15 yaşında iken erkek arkadaşı tarafından öldürülen Fatma Atagün’ü de, 2013 yılının ilk gününde eski kocası tarafından öldürülerek Tem Otoyolu’na atılan Gülşah Sarcan’ı da görmek, o kadınları da korumak zorundadır. Devletin bütün yetkili kurumlarını kadınları evlendirmek için değil kadınların hayatta kalmaları için seferber olmaya çağırıyoruz.

2013 Ekim ayı kadın cinayeti gerçeklerini görmek için buraya tıklayınız

2013 Ekim ayında kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizi ayrıntılı görmek için
buraya tıklayınız.