2013 Aralık ayı kadın cinayeti gerçekleri
1.1.2014
2013 yılının aralık ayında 23 kadın kardeşimiz öldürüldü. AKP'ye yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla birlikte rüşvet karşılığı zenginlere koruma verildiği ortaya çıktı. Kadınların yaşamak için hükümete rüşvet vermesi mi gerekiyordu sorusunu sorduran AKP hükümeti, aralık ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin sorumlusudur.

Aralık aynıda 23 kadın daha öldürüldü. Böylece eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Aralık ayı ile birlikte toplam 233 kadın öldürüldü. Geçtiğimiz yıl yine platformun verilerine göre 220 kadın öldürülmüştü. İki yıl arasındaki en temel fark sadece rakamlardaki artış olmadı. 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadını aile içinde hapsedecek politikalara imza attıkça, kadınalr hapsedildikleri aile içinde öldürüldü. Kadınların büyük bir kısmı boşanmak veya ayrılmak istediği için öldürüldü.

Kadınlara karar hakkı tanımıyorlar
Aralık ayı kadın cinayetleri gerçekleri AKP hükümetinin kadın düşmanı politikalarının kadınlara yaşam hakkı tanımadığını bir kez daha ortaya koydu. Kadınların %13’ü boşanmak istediği için, %13’ü kıskançlık gerekçe gösterilerek, %50’si kendi hayatına karar vermek istediği için, %13’ü reddettiği için öldürüldü.

Kadınları değil hırsızları korudular
17 Aralık yolsuzluk operasyonu ile AKP’nin hırsızlara rüşvet karşılığı koruma verdiği ortaya çıktı. Operasyondan saatler önce ise dört kadın can vermişti. Bu kadınlar arasında yer alan serpil Erfındık, koruma kararının bittiği gün öldürüldü. Yasalar kadınlar lehine uygulanmadığı, etkin koruma sağlanmadığı için 2013 yılında onlarca kadın hayatını kaybetti.

2013 Aralık ayı kadın cinayeti gerçeklerini görmek için buraya tıklayınız