2013 yılında 237 kadın kardeşimiz öldürüldü
2.1.2014
2013 yılında 237 kadın kardeşimiz öldürüldü. Öldürülen 237 kadın kardeşimizin, 25'i koruma talep etmişken 18'i koruma alabildi. 2013 yılında en fazla kadın cinayetinin yaşandığı 5 il; İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep oldu.

2013 yılında 237 kadın kardeşimiz öldürüldü. Geçtiğimiz yıl yine platformun verilerine göre 210 kadın öldürülmüştü. İki yıl arasındaki en temel fark sadece rakamlardaki artış olmadı. 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadını aile içinde hapsedecek politikalara imza attıkça, kadınlar hapsedildikleri aile içinde öldürüldü. Kadınların büyük bir kısmı boşanmak veya ayrılmak istediği için öldürüldü.

En çok kadın cinayeti işlenen 5 il
2013 yılında en fazla kadın cinayetinin yaşandığı 5 il; İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep oldu. 

Kadınları değil hırsızları koruyorlar
Öldürülen 237 kadın kardeşimizin, 25'i koruma talep etmişken 18'i koruma alabildi. Bunun dışında kalanlar ise ya başvuru yapmış ama koruma alamamış ya da koruması öldükten sonra verilmiş durumda.

Artan kadın cinayetlerinin sorumlusu AKP hükümeti

2013 yılında, 1 Mayıs'la halka yönelik AKP hükümetinin başlattığı saldırı Gezi Direnişi'yle en üst seviyeye çıktı. Gezi Direnişi'nde milyonların gözü önünde meydanlarda öldürülen 7 gencin hesabını vermeyen AKP, halka şiddetini artırarak sürdürdü. Halka saldıran on binlerce polis, kadınların korunma taleplerini karşılamadı ve bir kadını bile korumadı. Devlet şiddeti, toplumsal şiddetin artışına sebep olurken bu durumda yine kadınlar zarar gördü ve kadın cinayetleri arttı.

Kadın düşmanı politikalarını sürdüren hükümetin yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla halkı soyduğu ortaya çıkarken, kadınların yaşamlarını ilgilendiren çok önemli bir mesele daha aydınlandı. Rüşvet karşılığında zenginleri koruyan hükümet, bir kadını dahi korumuyor. Kadınların yaşamda kalması, korunması için rüşvet mi vermesi gerekiyordu?

Duran babamıza ve tüm ailelere sözümüz var
2013 yılında babamızı, mücadele arkadaşımızı, Duran Yaşar'ı kaybettik. Öldürülen Gülay Yaşar kardeşimizin babası Duran Yaşar, kızının acısına ancak iki yıl dayanabildi. Gülay Yaşar için adalet mücadelemiz AİHM'de sürüyor. Duran Yaşar'ın direngenliği, mücadelesi bizlerin de önünü açıyor. İl il, adliye adliye, sokak sokak "öldürülen tüm kadınların babasıyım" diyerek mücadelesini sürdüren Duran Yaşar, kadın cinayetlerini durdurma mücadelemizin dayanışma ve direngenlik örneği. 

Bizler bu yola çıkarken öldürülen tüm kadın kardeşlerimizin ailelerine 'kadın cinayetlerini durduracağız' sözünü verdik. Duran Yaşar'a, mücadele arkadaşımıza da sözümüz var adalet için mücadelemizi büyütecek, kadın cinayetlerini durduracağız.

2014 mücadelemizin yılı olacak
2013 yılında öldürülen kadın kardeşlerimizin davalarını takip ettik ve çoğunda kadın katillerine ağır ceza verdirdik. Buna rağmen kadın katillerine indirimler verilmeye devam etti. Bizler, kadın cinayetlerinin TCK'da nitelikli halden sayılması için ek madde önerimizi 25 Kasım'da meclise sunduk. Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye TCK'da talep ettiğimiz ve meclise sunduğumuz bu değişikliğin peşinde olacağız.

Kadın düşmanı AKP'den, kadınları korumayan validen, polisten, kadın katillerine indirim veren yargıtaydan, savcı ve hakimlerden hesap sormaya devam edeceğiz. İl il, adliye adliye, sokak sokak mücadelemizi sürdürerek kadınların öldürülmediği yeni bir yılı hep birlikte yaratacağız.

Kadın cinayetlerini durduracağız!

2013 yılı kadın cinayeti gerçeklerini görmek için buraya tıklayın.