Seferberlik zaten var, siz de katılın
6.3.2015
Milletvekili Melda Onur kadın cinayetlerini durdurmak için Hükümete sesleniyor. Uzun zamandır kadın cinayetlerine dair somut adım atmadığını ve kadın cinayetlerini durdurmak için seferberlik ilan etmediğini söylediği Hükümete, kadını hedef göstermek yerine yasaların uygulanmasını sağlamaya ve "kadın hareketinin dediğini" yapmaya çağırıyor.

 Özgecan cinayetinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Özgecan için, şiddet görmüş bütün kadınlar için kadınlarımız seslerini yükseltmeli, ayağa kalkmalı... Kadına yönelik şiddeti tümüyle ortadan kaldırmak için seferberlik ilan ediyoruz."

 

Seferberlik öyle mi? Neden şimdi? Neden yüzde 1400 arttı açıklamasının yapıldığı 2011 yılında değil? Siz kadına dönük vahşetin Özgecan'la mı başladığını zannediyorsunuz? Mesela neden 2014'te başlatmadınız?

 

Bakın 31 Aralık 2013 Isparta’da 63 yaşındaki M.G., üç yıldır ayrı yaşadığı, boşanma aşamasındaki karısı 67 yaşındaki Ayşe Güzel’i av tüfeğiyle öldürdü.

 

30 Aralık günü Sakarya’da 112 şoförü H.A., tartıştığı karısı 39 yaşındaki Fatma Acar’ı bıçaklayarak öldürdü. Kastamonu’da 33 yaşındaki M.K., karısı Nebiye Katırcı’yı tüfekle öldürdü. Kırşehir’de 63 yaşındaki K.A., karısı 41 yaşındaki Hatun Aydın’ı av tüfeğiyle öldürdü.

 

28 Aralık günü İstanbul’da S.K., eskiden aynı iş yerinde çalıştığı 31 yaşındaki Evrim Aktuğ’u sokakta tabancayla vurarak öldürdü.

 

29 Aralık'ta ölüm yok diye sevinmeyin. O gün de bir babanın kızına ve bir kocanın karısına şiddetli darp vakası polis kayıtlarına geçti.

 

Tüm bunlar yaşandığında başlatsaydınız seferberliğinizi, 2014 yılı boyunca cinayete kurban giden 281 kadın bugün hayatta olurdu. Son 5 yıllık bilançonuz 1134 kadın. Kim mi diyor? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınızın vermediği, veremediği istatistikleri el yordamıyla, çıkan haberleri, polis kayıtlarını tarayarak, başvuruları kayıt altına alarak derleyen haber siteleri, kadın örgütleri diyor. Yalansa çıkarın kayıtlarınızı.

 

Kadınlar, kadın örgütleri zaten ayakta; seferberlik zaten var; eylem planları, yasa teklifleri hazır. Ölenler, katiller, davalar, duruşmalar belli.

 

Siz kadını hedef gösteren dilinizi tutun, yasa ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlayın ve kadın hareketinin dediğini yapın, yeter.