Evet, burası New York değil Türkiye...
19.3.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Hatice Ayvaz, Bursa'da bir okul müdürü yardımcısının erkeklerle aynı sırada oturan kız öğrencilere "fahişe mi olacaksınız" demesi üzerine yazdığı açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Bursa İnönü Ortaokulu'nda Müdür Yardımcısı Mustafa Esenboğa 'nın teneffüste erkek arkadaşlarıyla yan yana oturan kız öğrencilere “Siz kâfir misiniz? Kendinizi New York sokaklarında mı sandınız? Hayat kadını mı olacaksınız” sözleriyle hakaret ettiği ve öğrencilere kızlı-erkekli oturmayı yasakladığı iddia edildi. Bunun üzerine diğer öğretmenler şikayet etse de şikayetleri dikkate alınmadı.

 

Özgecan Aslan cinayetinden sonra genç kadınların korunması gerekirken gerici ve kadın düşmanı açıklamalar giderek artıyor. Yasta olduklarını belli etmek için siyah giyerek okula gelen öğrencilere öğretmenleri tarafından tepki gösterildi. Etek giyen kız öğrenciler “bir daha kısa etek giymesin” diye taciz timleri oluşturuldu. Tüm bunlar gibi kızlı-erkekli oturma yasağıyla da öğrencilerin ve genç kadınların giyim ve yaşam tarzlarına bir kez daha müdahale edilmiştir.

 

Öğretmenlerimizden beklediğimiz öldürülen bunca kız çocuğu, bunca kadın varken sınıflarındaki öğrencilerin eteklerine, kiminle oturduklarına müdahale etmek yerine onlar öldürülmesin, okuyabilsin diye mücadele etmeleridir. 17 yaşında öldürülen Berivan gibi daha nice kız çocuğunun ölümünü meşrulaştıran bu söylemlere dur diyelim ve öldürülmemeleri için mücadele edelim.