Dersim'den Özge İlarslan yazdı
6.12.2015
25 Kasım. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ben hayatımın ilk kadın cinayeti davasını bu günde izledim. 2014 yılı Ağustos’unda Dersim’de kocası tarafından öldürülen Meral Timtik’in davasıydı bu. Savunma avukatı salondaki herkesin öfkesini sanıktan kendisine yönelten bir savunma yaptı. ‘Ülkedeki erkeklerin yüzde 80’i 90’ı kavga esnasında eşine Seni öldürürüm der, diyebilir.’ ‘Kendisini aldattığını düşündüğü karısını korkutmak için ağzına silah dayamış olabilir, öldürme kastı yoktur.’ ‘Müvekkilim eşiyle çok iyi anlaşıyordu, olaydan bir ay önce bir mekanda birlikte alkol aldıkları biliniyor.’ Şaşırmadınız mı? Özgecan davasında sanık avukatının Özgecan için ‘Boş minibüse neden binmiş?’ dediğini duyunca ben de şaşırmadım.

Bütün kadınlar Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun doğal üyesidir benim nazarımda. O yüzden en azından kendi şehrimizdeki davaları takip etmek, yanımıza arkadaşımızı, kardeşimizi, eşimizi de alarak bu davalara katılmak çok önemli. Sanırım, davayı izlerken sanık sandalyesinde oturanın kendi sevgilisi, eşi, babası ya da tanımadığı katili olabileceği aklından geçti belki bütün kadınların. Acı hikayeler dinliyor, çıldırtan ifadeleri sus pus dinlemek zorunda kalıyorsunuz. Katillerin pişkin suratı günlerce gitmiyor gözünüzün önünden. Derken mahkeme salonu iyi bir okul oluyor. Katil ilk cezasını salonu dolduran kalabalığın kararlılığından alıyor. Meral’in davası 11 Aralık’a ertelendi, ama savcı mütalaasında indirim talep etmedi, sanığın kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi. Özgecan’ın davasından ağırlaştırılmış müebbet kararı çıktı. Mücadele ettik ve kazandık.

 
 
‘Ve döğüşebilirim / doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum her şey için, herkes için/ yaşım başım buna engel değil / ama gel gör ki çoktan unuttum şaşıp kalmayı’ diyor Nazım bir şiirinde. 
 
 
Şaşırmadıklarımızın değişme vakti geldi artık. Davalardan böyle sonuçlar çıkmaya devam edecek, hesabı sorulmamış kadın kalmayacak, ve biz şaşırmayacağız. Gecesinde hiçbir kadının katledilmediği sabahlara uyanacak ve şaşırmayacağız. Kadınların hayatın her alanına gülen gözleriyle, şen kahkahalarıyla dahil olduğunu görecek ve hiç şaşırmayacağız. Buna yürekten inanıyorum.6.12.2015

Hey katil, hey tecavüzcü bundan böyle takım giyerek yırtamazsın!

Işıl Özgentürk DEVAMINI OKU