Gidenler, rakamlar ve kalanlar
27.12.2015
Hakkında koruma kararı alınan kadınlarımız çoğunlukla en yakınındaki kişi olan kocası tarafından evlatlarının gözleri önünde ve hatta bazen onlarla birlikte av tüfeğiyle öldürülüp, ahıra gömülüyor, bulunan cesetlere aileler sahip çıkmıyor! Ve bu cinayetler her geçen gün daha da vahşileşiyor, rakamlar katlanarak artıyor!

Rize'nin Çayeli ilçesinde yalnız yaşayan bir kadın boğularak öldürüldükten sonra ahıra gömülü vaziyette bulundu.

Esenyurt’ta eski eşi tarafından sokak ortasında kurşun yağmuruna tutulan kadın hayatını kaybetti.
 
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Antalya’da yaşamaya başlayan, Suriyeli 22 yaşındaki İsmail İbrahim, 18 yaşındaki eşi Ole Mahmut’u bıçaklayarak öldürdü.
 
Bir eğlence merkezinde garson olarak işe başlayan 19 yaşındaki Canan Koçoğlu, boşandığı eşinin kardeşi Ramazan A. tarafından bıçakla öldürüldü.

İzmir'de korkunç kadın cinayeti!
 
İzmir’de yaşanan kadın cinayeti, mahalle sakinlerinin evden gelen yoğun kokuyu fark etmesiyle ortaya çıktı.
 
Diyarbakır’da bir kişi, ayrı yaşadığı ve kendisinden boşanmak isteyen eşini bıçaklayarak öldürdü. Olayı fark eden vatandaşlar şahsı yakalayıp darp etti.
 
Başkent'te eski eşini bıçaklayarak öldüren ve eski kayınvalidesini yaralayan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 
Giresun’un Görele ilçesinde dini nikahlı eşi tarafından sokak ortasında kurşun yağmuruna tutulan kadın hayatını kaybetti.
 
Antalya’nın Finike ilçesinde dört yıl önce ayrılan fakat zaman zaman eşiyle birlikte yaşayan adam, karısını av tüfeğiyle öldürdü.
 
Turgutlu'da bir kişi, anne ile kızına bıçakla saldırdı. 24 yaşındaki Betül Erkenci olay yerinde hayatını kaybederken, yaralı anne G.T. hastaneye kaldırıldı. Zanlı 
M.D., polis ekipleri tarafından aranıyor.
 
Antalya’da 32 yaşındaki 1 çocuk annesi Emine T., bir süredir ayrı yaşadığı eşi tarafından pompalı tüfekle öldürüldü.

Yine kadın cinayeti !
 
Mersin’de bir kişi, 11 yıl önce boşandığı 4 çocuk annesi eski eşini kızının gözleri önünde tabanca ile vurarak öldürdü.
 
Afyonkarahisar’da 22 yaşındaki bir genç, tartıştığı 19 yaşındaki eşini av tüfeği ile vurarak öldürdü.
 
Bursa'da çifte kadın cinayeti!
 
Bursa'da otoban kenarında birbirine 3 kilometre mesafedeki meyve bahçelerinde kimliği belirsiz iki kadın cesedi bulundu.

Bir kadın cinayeti daha!
 
İzmir’in Karşıyaka ilçesinde ayrı yaşadığı kocası tarafından bıçaklanan 2 çocuk annesi kadın hayatını kaybetti.
 
Aydın'ın Didim ilçesinde beş aydır birlikte yaşadığı kadını silahla öldüren yaşlı adam, daha sonra aynı silahla intihar etti.
 
Gaziantep’te gece yarısı pompalı tüfekle kafasından vurulmuş halde bulunan 20 yaşındaki Habba Yeşim Horuz’u teşhis eden baba Ş.H’nin, kızının cenazesi teslim almayı kabul etmediği bildirildi.
 
Avcılar’da 24 yıl önce iş çıkışı evine dönerken kimliği tespit edilemeyen bir kişi tarafından bayıltılan ve tecavüze uğradıktan sonra öldürülen 5 aylık hamile 23 yaşındaki Gülsevin Buket A’nın annesi Nazire Değirmenci, yasal süre içerisinde dosya aydınlatılamayınca 'Faili meçhul’ kaldığı için kapatıldığına dair kendilerine yazı gönderildiğini söyledi. Anne Değirmenci, savcılığın kapatılan dosyanın yeniden açılmasını istedi.
 
41 yaşındaki Elif K. ile ablası 42 yaşındaki Semra A., geçen cumartesi günü Kolejtepe Mahallesi’nde market alışverişi yaptıktan sonra sokak ortasında 39 yaşındaki kardeşleri Hayri A. tarafından tüfekle ateş edilerek öldürüldü.
 
Tehdit aldığı için koruma kararı verilen kadın çocuklarını eşinin ailesine bırakıp Muğla’ya taşındı. Kocasının hapse girdiğini öğrenen İbru, çocuklarını görmek için 3 gün önce dedesinin yanına geldi. Eşinin İzmir’de olduğunu duyan koca Şenol İbru firar etti. Şenol İbru, evde uyuyan karısını bıçaklayarak öldürüp kaçtı.
 
Kayseri’nin Özvatan ilçesinde 28 Kasım’da başından vurulup çukura atılmış bir kadın cesedi bulundu.
 
Gaziantep’te bir çocuk annesi kadın, tartıştığı erkek arkadaşı tarafından 11 yaşındaki kızının gözleri önünde önce tabancayla vuruldu, daha sonra boğazı kesilerek öldürüldü.
 
Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’nde eşinin şiddet uygulaması yüzünden evini terk edip anne ve babasının evine sığınan 45 yaşındaki Yasemin Gölgesiz Ö., tekrar barıştığı eşiyle gece boyunca tartıştıktan sonra sabaha karşı bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Kayıp koca A.Ö.’nün yakalanması için çalışma başlatıldı.
 
Sadece 2015 yılının ikinci altı ayında işlenen kadın cinayetlerine ilişkin çıkan ana başlıklardan bazıları bunlar.

Daha çok var...

Çünkü bu ülkede;
 
2002 yılından 2009 yılına kadar kadın cinayetleri oranı yüzde 1400 arttı.
 
2008 yılında 80, 2010 yılında 180 kadın cinayete kurban gitti. 2014 yılında ise bu rakam 294’e ulaştı.
 
Son 5 yılda 1134 kadın öldürüldü (Bu rakam 23 Kasım 2015’te açıklanan rakam. Rahatlıkla +30 diyebilirsiniz).
 
Kadın cinayetlerine ilişkin dava sayısı son 7 yılda 12 bin 678’e ulaştı.
 
Kadınların %40’ı kocaları, %26’sı akrabası, %14’ü tanıdığı biri, %13’ü erkek arkadaşı, %7’si eski kocası tarafından öldürülüyor.
 
Bu cinayetlerin %47’si kadının, hayatına dair verdiği bir kararı uygulamak istemesi sebebiyle, %25’i boşanmak istemesi sebebiyle, %10’u ise ekonomik sebeplerle işleniyor.
 
Kadın cinayetlerinde ateşli silah kullanma oranı % 80’lere ulaştı.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2000 ‘de yayımladığı bir istatistikte dünyada eş ve sevgililerinin saldırısına en çok uğrayan kadınların %57.9 ile Türkiye’de olduğu biliniyor. (Anon., 7 Haziran 2000)
 
Dünya ölçeğinde ise, her üç kadından biri şiddet görüyor.
 
Yukarıdaki haber başlıklarına baktığımızda ortaya çıkan tablo şu: 
 
Hakkında koruma kararı alınan kadınlarımız çoğunlukla en yakınındaki kişi olan kocası tarafından evlatlarının gözleri önünde ve hatta bazen onlarla birlikte av tüfeğiyle öldürülüp, ahıra gömülüyor, bulunan cesetlere aileler sahip çıkmıyor!
 
Ve bu cinayetler her geçen gün daha da vahşileşiyor, rakamlar katlanarak artıyor!

İnsan hakları mı demiştiniz?
 
Oraya daha çok var...
 
Ama bizler yılmayacağız; direnerek, savaşarak  inançla ve el birliğiyle kazanacağız...

 
28.12.2015

Elif Konur'un katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası uygulandı