Artık bekleme
9.1.2016
Yeni yılın ilk yazısı bu. Güzel dilekler, umut dolu sözlerle süslenmeli elbette. Kişisel mutluluklarımız kadar toplumsal ve küresel acılarımızı da içselleştirdiğimiz; birbirimizi ötekileştirmeme bilincine eriştiğimiz; kendimiz gibi düşünmeyen, yaşamayan, farklı inanç ve değer yargısına sahip herkese saygı duymayı öğrendiğimiz; empati yeteneğimizin geliştiği; gücümüzün hak, hukuk, vicdan ve adalet kavramlarından beslendiği; aydınların, yıllardır mücadelesini verdiği demokrasi ve insan hakları temelinde buluştuğumuz bir yıl olsun artık. 2016, gerçekten insanlık adına güzel başlangıçlara ev sahipliği yapsın.

Misal, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun neredeyse çığlık atarcasına duyurmaya çalıştığı sesine ses verelim.

 
Gittikçe büyüyen güzel bir aileye dönüşelim. Kadın cinayetleri hız kesmeden devam ediyor, haberin var mı?
 
Kadın katillerine verilen “İyi hal”, “Saygın tutum”, “Aşırı sevgi” ve “Ağır tahrik” gibi indirimler, kadın cinayetlerinin önünü açmakta ve kadın katillerini teşvik etmekte. Kadınlara destek olmak için daha ne bekliyorsun?
 
Gözünü kaçırma artık. Kulağını tıkama. İl il meydanlara indiğimizde, “Yaşam hakkımız için yasa şart” diyerek meclise sunduğumuz kanun teklifimizin yasalaşması için güç ver varlığınla.
 
Kadının gelişmesinin önüne konulan her tür siyasi, ekonomik, toplumsal, fiziksel ve psikoloji engele karşı ses çıkar.
 
Unutma ki, kölelik önce kadının kendisi çürür. Ardından, bedendeki ruh çürür. Anne, eş, sevgili, abla, kız kardeş, kız çocuğu çürür. Rahimdeki bebek çürür. Dudaktaki tebessüm çürür. Ağaç çürür. Kuş çürür. Sonuç olarak sen de çürürsün. Toplum çürür. Hayat ölür. Filizlenmez asla bir daha...

An ve Anlam
 
Uruguay Devlet eski Başkanı Jose Mujica, “Hayatı satın alamazsınız. Geçip gider” der.
Kendini bilene çok önemli bir hayat dersidir.
 
Sevgili Zafer Eraslan’da benzer düşünceler içinde olmalı ki; fotoğraf kitabıyla güzel bir hatıra bırakmak istemiş, zamanın avucuna.
 
“An ve Anlam” isimli kitabı, renk ve duygu, an ve anlam, ışık ve çizgi isimleriyle 3 bölüme ayrılmış.
 
Fotoğraf sanatıyla yakından da ilgilenen Özel Çakabey Okulları Kurucu Temsilcisi Eraslan, kendi arşivinden oluşan şehir, doğa ve insan temalı 176 fotoğrafı meraklılarıyla buluşturmuş.
 
Fotoğraf Sanatçısı Tahsin Aydoğmuş ise editörlüğünü yapmış. Hayatla anlamlı ve derin bağlar kurmak isteyen herkes, var olsun.

Nuray Kaya'nın Habertürk'te çıkan yazısıdır7.1.2016

Kadın cinayetlerine karşı dayanışma konseri: Sanatçılar kadınlar için söyledi