Mücadelemizi Sürdürüyoruz!
31.8.2016
"Bizler uzun süredir mücadelemizi kadınlar için her alanda sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Bizlere destek olursanız ve daha da çoğalırsak istediklerimiz yerine gelebilir ve kadınlar tam anlamıyla özgür olur!"

 Bilindiği üzere kadın cinayetleri son yıllarda önemli bir artış gösterdi. Peki bu cinayetler nasıl bu kadar arttı?

Kadınlara sosyal, siyasi , ekonomik, eğitim hakkı Cumhuriyet'le beraber tanındı. Biraz geriye gidersek eski zamanlarda kız çocukları diri diri mezara gömülüyor ve zerre sevilmiyordu. Gebe kadının bebeğinin cinsiyetinin kız olduğu öğrenilince kadına düşman gözüyle bakılırdı, bazı kadınlar da vermemesi gereken bu tepkiyi verirdi. Cumhuriyet'in gelmesiyle beraber kadınlar da rahat bir nefes aldı. Kız çocukları okutuluyordu hatta karma eğitim yürürlüğe girmişti, kadına boşanma hakkı, mirastan pay alma hakkı ve çocukların velayetini alma, işe girip çalışma, siyasette söz sahibi olma gibi haklar gelmişti. Kadınlar artık erkeklerinin (!) istediği gibi değil, modern çağa göre giyiniyordu, özgürlük gelmişti. Zaman ilerledikçe yavaş yavaş her şey geriye doğru akmaya başladı. Kadınlara yasal olarak bir kısıtlama gelmemişti ama sokakta, evde, iş yerinde özgürlüğü elinden alındı. Kadınların hayatta ki tek vasfı evlenene kadar evin işini yapma, anneye yardım etme evlendikten sonra da bir an önce çocuk yapıp kocasına ve çocuğuna bakması(!) Kadınları dünya gündeminden, yaşanılan olaylardan, hayattan mahrum bırakmayı normal bir şey gibi karşılayan çok zihniyet var. Özellikle doğuda bu hiç bir zaman değişmedi. Kadınların mahremine kadar karışır hale gelindi. Hal böyle olunca bazı kadınlar ümidini yitirmiş, kocasından dayak yiyerek ömrünü sürdürüyor, susuyordu. Fakat medya bunların neredeyse hiç birini gündeme getirmiyordu, insanların kafasını gereksiz şeylerle oyalayarak bu olayları kapatmaya çalışıyordu. Özgecan'dan sonra halk çok büyük bir tepki göstermiş, bütün Türkiye'nin ciğeri kül olmuştu. İnsanlar böyle iğrenç, mide bulandırıcı bir olayı yaşadıktan sonra bazı insanlar durumun ciddiyetini kavramıştı. Kadın cinayetleri sadece kendi ülkemizde değil diğer ülkelerde hatta ve hatta medeni ülkelerde de yaşanıyor. Kadınları seks objesi olarak görmeyi bırakamayan zihniyetler..

Galler'de yaşayan 17 yaşındaki lise öğrencisi Cat, Snapchat hesabından 'yeni kulaklıklarım' yazısını yazıp kulaklığını fotoğrafını paylaştı ve kötü bir durumla karşılaştı. Birisi 'Sadece onları takıp başka hiç bir şey giymesen, bu cennet olurdu.' mesajını göndermişti. Bu dünya da hayvanlardan, cansız eşyalardan (topuklu ayakkabı, damacana, kulaklık) tahrik olan insanlara karşı mücadelemizi veriyoruz biz. Bu tür şeyler sadece yabancı ülkeden veya uzak bir şehirden gelmeyecek. Senin karın, kızın, annen, kardeşin, akrabaların da böyle bir şey yaşayabilir. Florida'da yaşayan 21 yaşında ki Jess 2 yaşındayken maruz kaldığı cinsel istismar sonucunda bebek gibi davranıyor. Jess bebek bezi, emzik ve biberon, oyuncaklar ve bebek kıyafetleri kullanarak çocukluk günlerine geri dönerek bu travmayı atlatacağını düşünüyor ve kendini böyle koruyor. Bazı erkeklerin kendi ihtiyaçlarından dolayı bebek, genç fark etmeden hatta cinsiyet ayrımı yapmadan çoğu insanın hayatını karartıyor. Kadınlarımız neden böyle ağır bir yükle hayatlarını sürdürmek zorunda? Bizler geceleri korkusuzca sokaklarda yürüyemiyoruz, taksiye binerken plakayı almak zorundayız veya dolmuşta 'son yolcu' olmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Kadınlarla birlikte mücadele eden erkekler de var, keşke bütün herkes öyle olsa. Kadınların özgürlüğü laiklikle beraber korunuyor ve korunacak. Laikliğin kalktığı an kadınların da özgürlüğü tamamiyle son bulur. Laiklik bakıldığı zaman din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır ama aslında kadınlara da çok büyük haklar getirir.

Bizim anlatmak istediğimiz sadece fiziksel değil psikolojik şiddet de cinayete dahil. Uzun süre kadına psikolojik şiddet uygulanıyor ve kadın intihar ediyor, katili kim? Kendisi mi? Hayır, onu bu raddeye kadar getirmeye mecbur bırakan şahsiyet. Darbe olaylarından sonra bireysel silahlanmanın önü açıldığı zaman kadın cinayetlerinin oranı yine arttı ve Temmuz ayında bir çok çocuk annesiz kaldı. Bizler uzun süredir mücadelemizi kadınlar için her alanda sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Bizlere destek olursanız ve daha da çok çoğalırsak istediklerimiz yerine gelebilir ve kadınlar tam anlamıyla özgür olur!