Uluslararası Kadın Mücadelesi Kadınları Çağırıyor: #BizimSilahımızDayanışma
27.2.2017
Uluslararası Kadın Grevi (IWS), çeşitli ülkelerdeki tüm kadınları yükselen kadın düşmanlığına #hayır demek için 8 Mart'ta greve çağırıyor:

#bizimsilahımızdayanışma

Gelin 8 Mart’ta grev yaparak, yükselen kadın düşmanlığına #hayır diyelim.

Uluslararası Kadın Grevi (IWS) dünyanın çeşitli yerlerindeki kadınlar tarafından kurulan bir halk hareketidir ve çağdaş kadının çeşitli seviyelerde maruz kaldığı sosyal, politik, resmi ve sözlü şiddete karşı bir cevap olarak 2016 yılında doğmuştur.

Biz diyoruz ki;

Biz, tüm dünyadaki kadınlar, bize yöneltilen fiziksel, ekonomik, sözlü ve manevi şiddetten bıktık. Artık buna daha fazla sessiz, sedasız tahammül etmeyeceğiz. Devletlerimizden kadın düşmanı aşağılayıcı dillerini terk etmelerini ve bir an önce güvenliğimizle alakalı sayısız soruna karşı önlem almalarını ve çözüm getirmelerini istiyoruz. 

Taleplerimiz öncelikle; kürtaj da dahil ücretsiz tıbbi tedavi imkanlarının sağlanması, taciz, tecavüz ve aile içi şiddet vakalarında suçluların  en sert şekilde  cezalandırılması ve tüm insanlığın hak ettiği laik sistemin etkinleştirilmesidir.

Ülkelerimizdeki hükümetlere çağrımızdır;  bize yöneltilen şiddeti engellemek için etkili tedbirler almadığınız takdirde, biz tüm dünyanın kadınları dayanışma içinde ve #birlikte grev yapacağız. Biz kadınlar, dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyoruz ve gücümüzün farkındayız.

An itibariyle 23 ülkede dayanışma içerisindeyiz:

Avustralya, Arjantin, Brezilya, Şili, Kosta Rika, Ekvator, Almanya, Honduras, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya, Güney Kore, İsveç, Türkiye ve Uruguay.

Uluslararası Kadın Grevi-Eylem Yöntemleri

-İş yerlerinizde ve evinizde tüm gün boyunca hayatı durdurun.

-Greve tüm gün devam edemiyorsanız birkaç saat devam edin.

-Çeşitli nedenlerle grev yapamadığınız durumlarda, evinizde veya iş yerlerinizde siyah giyinin ve veya kurdele gibi siyah aksesuarlar tercih edin.

-Tüm gün seks yapmayın.

-Bölgenizdeki bilinen kadın düşmanlarını teşhir ve boykot edin.

-Paranızı bankalardan bir günlüğüne çekin.

-Gösteriler, yürüyüşler yapın ve caddeleri kapatın.

 

Uluslararası Kadın Grevi (International Women's Strike, IWS)
28.2.2017

Gülsüm Kav: Bu sene 8 Mart'ın anlamı yurtta hayır, dünyada hayır